Domaine Koquelicot

Facebook
Twitter
LinkedIn
Ove dane provodimo u Champagni o čemu ćemo naravno detaljno pisati, ali nedavno smo posjetili vinariju koja donosi dašak Francuske u Hrvatsku, točnije Istru.
Ja posijah repu, repu, žena veli mak.. Zapjevajte malo pa krenimo u novu priču, na novu vinsku stanicu, u unutrašnjost Istre, u Općina Gračišće.
Osobe koje vole mak su, kako neki kažu, živahni, zabavni entuzijasti, kreativci koji vole učiti nove stvari i znaju kako izraziti svoju jedinstvenu osobnost. Meni je mak asocijacija na ogromna polja crvenih cvjetova ili na nuspojave o kojima su mi pričali kad sam bila dijete 😁, dok Alen na spomen maka zapjeva Balaševićeve stihove iz pjesme Al se nekad dobro jelo koji završavaju sa” I rezance s makom…”
No, Oliveru Ertzbischoffu i Jacquelini Marovac mak ili po francuski koquelicot sastavni je dio naziva njihove vinarije Domaine Koquelicot , izabran namjerno jer je cvijet koji procvjeta u netretiranim vinogradima/poljima i vjerujem da bi htjeli da cvjeta ondje gdje raste grožđe koje prerađuju. Iako nemaju vlastite vinograde, posebno nam je interesantna njihova vinska priča, prvo, kako su oboje doktori, a danas vinari, a drugo kako su iz Francuske, urbane sredine Pariza došli u iznimno lijepi i mirni, ruralni kraj Istre, u mjesto Gračišće, koje su odabrali kao svoj novi dom. No, ostvaruju svoj san i snivanu želju da će praviti vino po svom receptu, koristiti fine sirovine iz istarskih vinograda i obrađivati ih u francuskom stilu. Svoju su jedinstvenu osobnost i nesklonost svježim bijelim vinima kao i teškim crnim vinima, pretočili u vina i pjenušce, radeći ih s francuskim štihom, u stilu onih burgundskih, koja nisu za svako nepce.
Burgundski stil u čaši, onaj fini šmek drveta, ali koji nije dominantan, već obogaćuje, upotpunjuje i zaokružuje tekuće zlato malvazije i chardonnaya pa je zbog toga baš poseban i izazovan. Alen i ja smo došli sa pozitivnim stavom spram njih, i nakon kratke anamneze od “vrsnog francuskog kardiokirurga Olivera” dobili terapiju i “na recept s B liste lijekova” vina za ponijet kući koja će nas obzirom na sposobnost odležavanja čekati za zimske večeri i kakva snažnija, punija jela ili ćemo već uskoro napraviti raviole s vrganjima i otvoriti Epicuriu, krasan chardonnay. Baš takva vina nalaze se na vinskim kartama gourmet restorana, s razlogom i s ciljem. Osobno, oduševila me i Luna. Luna je pjenušac koji nas je krasno osvježio i u kojem se vidi potpis ovog dvojca.
“We are small but quite well known” je rečenica koju mi je rekla J, i doista ih opisuje…. Ne zaboravite stati u Gračišću ili u kakvom gourmet restoranu odabrati baš njihovo vino. 🥂